|
Special Sessions Schedule:
This page shows the schedule of special session talks.
For the rest of the schedule, consult the Hour-long
Talks Schedule and the Contributed Talks
Schedule.
The complete program is
available in postscript format.
|
|
Special Session on Computability Theory, Center Hall, Room 218.
|
Sunday, March 21 |
2:00-2:35: |
Richard Shore, Cornell, "Computable dimension,
degree
spectra, and expansions by
constants." |
2:40-3:15: |
Manuel Lerman, Connecticut,
"The decidability of the existential theory of the poset of degrees with
jump and least element." |
3:20-3:55: |
Leo Harrington, U.C. Berkley,
"Invariant jump classes."
|
Monday, March 22. |
2:00-2:35: |
Geoff Laforte, IHMC, Pensacola,
"Isolation in higher
degree types."
|
2:40-3:15: |
Rod Downey, Wellington, NZ,
"Automorphisms of the lattice of Pi^0_1 classes." |
3:20-3:55: |
Douglas Cenzer, Gainesville,
"Initial segments of the lattice of Pi^0_1 classes". |
|
|
Special Session on finite Model and Stability Theory, Center Hall, Room 109
|
Sunday, March 21. |
2:00-2:35: |
Phokion Kolaitis, U.C. Santa Cruz
"On Global closure ordinals."
|
2:40-3:15: |
Michael Benedikt, Bell Laboratories,
"Some extensions of finite model
theory." |
3:20-3:55: |
Chris Laskowski, Maryland,
"The independence property and
finitary analogues." |
Monday, March 22. |
2:00-2:35: |
Leo Harrington, U.C. Berkeley, "Finite ultrahomogeneous structures." |
2:40-3:15: |
Marko Djordjevic, Uppsala, "Finite variable logic, stability, and finite
models." |
3:20-3:55: |
Tapani Hyttinen, Helsinki, "Stability in finite models."
|
|
|
Special Session on Proof Theory and Complexity, Center Hall, Room 220.
|
Sunday, March 21 |
2:00-2:35: |
Chris Pollett, Clark University,
"Using translation to separate bounded arithmetic
theories." |
2:40-3:15: |
Jan Johannsen, U.C. San Diego, "Bounded arithmetic, threshold circuits and
counterexample computations."
|
3:20-3:55: |
Stephen Bellantoni Toronto, "A new 'feasible' arithmetic." |
Monday, March 22 |
2:00-2:35: |
Alasdair Urquhart, Toronto, "Complexity of some substuctural logics." |
2:40-3:15: |
Richard Sommer, CSLI, Stanford,
"The computational complexity of uniform
reflection." |
3:20-3:55: |
Juliette Kennedy, Helsinki, "On an unprovability result in bounded
arithmetic." |
|
|
|
Special Session on Set Theory, Center Hall, Room 217B
|
Sunday, March 21 |
2:00-2:35: |
Alexander Kechris, Caltech, "Linear algebraic groups and descriptive set theory." |
2:40-3:15: |
Randall Dougherty,
Ohio State, "Congruences between open sets." |
Monday, March 22. |
2:00-2:40: |
Steve Jackson,
University of North Texas, "On the theory of PI^1_5 sets." |
2:40-3:15: |
Howard Becker,
University of Southern Carolina, "Ideals without ccc and without
propery (M)."
|
|
|
Special Session on Second-Order Logic, Center Hall, Room 105.
|
Sunday, March 21. |
2:00-2:40: |
Michael Resnick, North Carolina, "The renaissance of second-order logic in the
philosophy of mathematics." |
2:40-2:55: |
Discussion.
|
3:00-3:40: |
James Higgenbotham, Sommerville College, "Launching second-order logic." |
3:40-3:55: |
Discussion |
Special Session on Nominalism and Realism, Center Hall, Room 105 |
Monday, March 22. |
2:00-2:40: |
Penelope Maddy, U.C. Irvine, "Methodology for the naturalist." |
2:40-2:55: |
Discussion. |
3:00-3:40: |
John Burgess, Princeton, "Mathematics and Bleak House." |
3:40-3:55: |
Discussion. |
|